Gaasilagi

07/10/2022

Milline saab olema – ja kas see tuleb – Euroopa gaasileping?

Gaasi alternatiivid. Tänasel tippkohtumisel arutavad Euroopa liidrid, mida teha gaasi kõrge hinna ja nappusega. Variante on palju, kuid need taanduvad kahele alternatiivile. Esiteks: tarbijate subsideerimine, mille nimel peab võlgu jääma. Teine on seada gaasile miinimumhind, mille eest oleme nõus seda ostma, ja oodata turu reaktsiooni - kas meile selle hinnaga gaasi müüakse või mitte (ja mida me siis teeme?). Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen kirjutas juhtidele saadetud kirjas, et on nõus arutlema gaasihinna ajutise ülemmäära üle, eeldusel, et riigid kohustuvad veelgi rohkem säästma. Itaalia, Belgia, Kreeka ja Poola pakkusid välja gaasi hulgiostuks EL-is ujuva hinnavahemiku (mis sõltub nafta hindadest, samuti gaasi hindadest USA ja Aasia gaasikeskustes), millele lisandub tagatisena tarbijatele täielikult subsideeritud gaasi hind gaasipuuduse korral.

Võit ja kaotus. Eelmise nädala leping, mis lubab EL-i riikidel kehtestada maksu nende ettevõtete ülikasumile, mis teenivad fossiilkütustel ja mittegaasilisel elektril, mõjutab riike erinevalt. Prantsusmaa, Bulgaaria, Tšehhi võidavad kindlasti, peaaegu kõik teised mitte. Saksamaal on tekkimas paradoksaalne olukord: 200 miljardi euro suurune toetuste pakett tarbijatele langetab elektri hinda – ja ülikasumimaks, millest (muu hulgas) paketti rahastatakse, saab olema samuti palju väiksem.  

(Tuuma)sõja korral. Briti sõjaväelased said loa vajadusel kiiresti oma vägesid mööda kontinenti liigutada. Nii liitus Suurbritannia Euroopa kaitseprojektiga PESCO. Varem said sarnase loa vägede kiireks paigutamiseks Euroopasse ka teised NATO liitlased – Kanada, Norra ja USA. Samal ajal ütles president Macron intervjuus Tšehhi ajalehele Hospodářské noviny, et Venemaa sõda Ukraina vastu peab lõppema läbirääkimiste laua taga: "Venemaa suuruse ja geograafia tõttu ei saa sellel olla puhtsõjalist lõppu." Macron rõhutas, et aeg läbirääkimisteks veel ei saabunud, "me oleme keset sõda" - ja "keegi ei saa ukrainlastele dikteerida, millistel tingimustel ja millal peaks algama arutelu rahu üle".

Foto: U.S. Army Europe / Flickr (CC 1.0)