“Yana Toomi Brüsseli päevik”: mida teeb Euroopa Liit?

08/04/2020

“Yana Toomi Brüsseli päevik”: üleeuroopaline töötuskindlustusskeem ja palju muud.

Kõik räägivad, et Euroopa Liit ei tegutse. See pole tõsi. Euroopa lihtsalt ei kisa sellest, mida ta teeb, igal tänavanurgal.

Näiteks on arvatud, et Hiina ja Venemaa aitavad Itaaliat, Euroopa Liit aga mitte. Faktid kõnelevad vastupidist: Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen leppis kokku Hiina peaministriga ja sel esmaspäeval maandus Itaalias lennuk kahe miljoni maski ja poolesaja tuhande testiga. Kaks kuud tagasi saatis Euroopa Liit Hiinasse 56 tonni meditsiiniseadmeid, nüüd aitab Hiina Euroopa Liitu. Rääkimata sellest, et Euroopa Keskpank ostab välja Itaalia võlakohustused, et riik ei läheks pankrotti.

Mis see siis on, kui mitte Euroopa solidaarsus? Jah, uudistes sellest ei kuule – sest Euroopa Liit ei tee enesereklaami. Ta lihtsalt töötab. Euroopa Komisjon annab väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete toetamiseks 8 miljardit eurot laene. Ta kaotas ajutiselt meditsiinitoodete impordi tollimaksud ja käibemaksu. Meetmete nimekirja võib jätkata.

Kõige olulisem algatus, mis paljusid mõjutab, on SURE üleeuroopaline töötuskindlustusskeem. Sellised skeemid toimivad juba Saksamaal ja Itaalias. Selle skeemi mõte on julgustada tööandjaid kriisiperioodil töötajaid mitte vallandama, vaid selle asemel vähendama kulusid töötajaid ajutiselt osakoormusele üle viies. Seejuures ei saa töötajad mitte poolt palka, vaid oluliselt rohkem – vahe katab riik. Meie olukorras võtab töötajad oma tiiva alla Euroopa Liit. 2009. aastal kasutati seda skeemi edukalt Saksamaal, kui tööministriks oli ei keegi teine kui Ursula von der Leyen.

Vahemärkusena ütlen, et Eesti toimis tookord vastupidi, muutes vallandamise lihtsamaks. See muutis olukorra halvemaks kõigi jaoks: töötajate arv kahanes kahe aastaga 15% – saja tuhande inimese võrra! – ja jõudis endisele tasemele alles üheksa aastat hiljem. Sissetulekud vähenesid, nõudlus langes. Peaminister Ansipi kiidetud kokkuhoiupoliitika tulemusi oleme kõik saanud kogeda mitmeid aastaid – koos tohutute kaotustega.

Nüüd saab kõik olema teisiti. Euroopa Komisjon eraldab SURE skeemile kuni sada miljardit eurot, kui riigid tagavad 25 miljardi suuruse väljamakse. Rõhutan: tagavad. Maksta meil Euroopa Liidu eelarvesse praegu ei tule. Muide, seda skeemi tuleb kohaldada ka füüsilisest isikust ettevõtjate suhtes.

Veel üks näide. Kõige vaesemate abistamiseks on olemas Euroopa fond FEAD. See annab Euroopa Liidu riikidele raha, et need aitaksid vaeseid toidu, riiete, jalanõudega. Selle seitsmeaastase perioodi jaoks oli fondi eelarve 3,8 miljardit eurot. Meil teeb fondiga koostööd Riiklik Tugiteenuste Keskus. FEAD abistab Euroopa Liidu kuutteist miljonit elanikku, sealhulgas 4,5 miljonit last. Tavaliselt on riigi omafinantseeringu osa 15%. Nüüd soovib Euroopa Komisjon tulevaste maksete arvel lisada eelarvesse sel aastal 42 miljonit ja järgmisel aastal 25 miljonit ning viia omafinantseerimise nullini. Teiste sõnadega, anda vaestele, sealhulgas ka Eestis, rohkem toitu, rõivaid, jalanõusid.

Nii et kui teile öeldakse, et Euroopa Liit ei tee midagi, juhatage ütleja minu Facebooki kontole seda videot vaatama. Jah, esmapilgul on Euroopa Liidu töö otsekui nähtamatu. Tegelikult aga võetakse pidevalt tarvitusele abinõusid, sealhulgas ka finantsilisi, tänu millele saab rasketestki aegadest üle.

Olge terved – ja kohtume nädala pärast.