„Brüsseli päevik Yana Toomiga”: Brexitist ja demokraatiast

18/04/2019

Eetris on „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom igavesest Brexitist ja EL-i strateegilisest võidust brittidest euroskeptikute üle.

Paljud on kindlasti näinud Facebookis karikatuuri, mis kujutab Suurbritanniat kassina: kass näugub, kraabib ust, nõuab, et ta õue lastakse, kuid, kui uks avaneb, keeldub minemast. “Jah, näib olevat sarnane,“ kommenteerib Yana Toom. „Kuigi mulle meenutab Brexit pigem peent malepartiid. Mängijad provotseerivad teineteist vigu tegema; võidab see, kes tegutseb külmaverelisemalt ja mõtleb strateegilisemalt.”

31. märtsilt liikus Brexit 31. oktoobrile - see tähendab Halloweenile, mis on sümboolne: pidulik lahkumine EL-st Suurbritannia suuremaks auks muutus jubedakeseks rituaaliks, mida paljud ootavad õudusega. Uduse Albioni tulevik muutub veelgi udusemaks. Selge on ainult see, et britid osalevad maikuu eurovalimistel. Eesti jaoks tähendab see seda, et meie kandidaadid hakkavad konkureerima kuue koha pärast, kuigi Brexiti järgselt oleksime saanud ühe koha võrra rohkem.

Yana Toomi arvates seisnebki Brexiti õppetund selles, et demokraatia ajal riik vähemalt väärib oma parlamenti. “Rahva esindajad võivad olla millised tahes, kuid inimesed hääletasid nende poolt massiliselt - ja elada tuleb sellega, mis on. Suure EKRE fraktsiooniga näiteks. Ma ütleksin, et Eesti on mõnes mõttes astunud uude ajastusse. Hääleõiguseta elanike arvu arvestades rääkida täielikust demokraatiast meil ei saa, kuid igal juhul mis valitud, see valitud. Demokraatia pole sugugi taevariik maa peal. See on pidev karm võitlus ja paraku pidevad kompromissid. Ja kasu Euroopa Liidust siin on eriti nähtav. Kui rahvuslikul tasandil käitub võim vastutustundetult, astub mängu kõrgem struktuur.”