„Brüsseli päevik Yana Toomiga”: EL liigub Euroopa miinimumpalga poole  

16/04/2019

Eetris on „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom initsiatiivist, mis lubab meile Euroopa miinimumpalka ja teisi sotaisaalseid garantiisid.

Sel nädalal pannakse Euroopa Parlamendis hääletusele direktiiv läbipaistvate ja prognoositavate töötingimuste kohta. Direktiiv tähendab Euroopa sotsiaalõiguste samba elluviimise algust. Sotsiaalõiguste sammas on revolutsiooniline algatus, millele võrdseid ei ole EL-is siiani nähtud.

“Mispärast siis revolutsiooniline? Deklaratsioon sotsiaalõiguste samba kohta kuulutati välja novembris 2017 Göteborgis ning see oli erakorraline sündmus: esmakordselt oma ajaloos tundis Euroopa Liit muret sotsiaalse ebavõrdsuse probleemi pärast,” ütleb Yana Toom. “Asi on selles, et Euroopa Liidus kehtib subsidaarsuse põhimõte, mis näeb ette, et iga liikmesriik määrab oma sotsiaalpoliitika iseseisvalt, kuigi pidades silmas ka ühisturu reegleid. See kõik on väga üllas, kuid siin on ka väike konks: mida edasi, seda rohkem ohustab sotsiaalne ebavõrdsus Euroopa Liidu kui sellise funktsioneerimist. Vaesed kas lähevad tänavatele ja purustavad kõike, mis ette jääb, nagu „kollavestid Prantsusmaal; või hääletavad protestiks marginaalide ja radikaalide poolt nagu Itaalias ja muide ka Eestis; või sõidavad otsima õnne Euroopa rikastesse riikidesse. Nii tekib, nagu üks Hollandi poliitik ütles, Poola santehniku probleem. Kui aga otsida meie tegelikkusele lähemalt, siis Eesti ehitaja probleem.”

Euroopa sotsiaalõiguste sammas kehtestab ühtsed sotsiaalsed standardid kogu Euroopa Liidule. Jutt on võrdsetest võimalustest, väärilistest töötingimustest ning, mis ei ole vähem tähtis, õigusest minimaalsele sissetulekule. Sotsiaalõiguste sammast toetavad praegu mitte ainult Euroopa vasakpoolsed, vaid ka mõjukad pahempoolsed, näiteks Emmanuel Macron. Prantsusmaa president ütles üsna hiljuti, et Euroopa Liidus peab olema – ei rohkem ega vähem – ühtne minimaalpalk, mida indekseeritakse olenevalt elukohariigist.

“Kuidas ma võiksin niisugust algatust mitte toetada?” ütleb Yana Toom. “Selleks, et sotsiaalõiguste sammas saaks tegelikkuseks, on vaja teha tööd kõigil tasanditel, kaasa arvatud Euroopa Parlamendis. Siis saavad ühel ilusal päeval kõik Euroopa Liidu kodanikud tõepoolest võrdseteks. Kõigi maade ehitajad ja santehnikud, ühinege!”