„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: hooajalised võõrtöölised kui kaasaegne orjakaubandus

17/01/2019

Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom Ukraina migrantidest.

Detsembris avaldas Euroopa Komisjon aruande viisavaba reisimise kohta, jaanuaris aga avalikustas oma aastaaruande Eesti politsei. Mis on neil aruannetel ühist? Üks sõna: Ukraina. Euroopa Komisjon näib olevat EL ja Ukraina viisavaba korraga rahul, kuid nõuab siiski, et Porošenko võitleks ebaseadusliku rändega Euroopa Liitu. Meie politsei nentis, et üks peamisi suundumusi 2018. aastal oli plahvatusohtlik – ning sealhulgas ebaseaduslik - sisseränne Ukrainast.

“Minu Eesti büroos korraldatakse tasuta juriidilisi konsultatsioone ning Ukraina kodanikud pöörduvad meie poole tihti oma töömuredega, – ütleb eurosaadik Yana Toom. – Et mõista, kui suur probleem tegelikult on, saatsime Siseministeeriumile arupärimise. Ja saime hämmastava vastuse. Selgus, et sajad ukrainlased rikuvad meie seadusi. Saatsime arupärimise ka EL välisasjade kõrgele esindajale Federica Mogherinile. Siis avanesid meile probleemi ilmatud sügavikud: nimetatud aja jooksul sisenesid Ukraina kodanikud Schengeni tsooni 25 900 000 korda. Arvestades, et kogu Ukraina elanikkond on 44 miljonit, on see murettekitav.”

Ukraina tööjõud on muutunud probleemiks Ida-Virumaal. Ukrainlased oskavad vene keelt, pretendeerivad töökohtadele, kus ei nõuta eesti keele oskust, ja on valmis töötama väiksema raha eest: Ukrainas on keskmine palk umbes 300 eurot. Samal ajal - tänu viisavabadusele! – on ebaseaduslikult töötavaid ukrainlasi raskem tuvastada.

Seal, kus rikutakse seadust, tekib seadusetus: “Nagu märkis Riigikogu liige Oudekki Loone, kui guugeldada "Ukraina ehitajad", näeme selliseid artikleid nagu "ukrainlased jäid palgast ilma" ja "vahendaja pettis ukrainlasi"… Oudekkil on kindlasti õigus, kui ta ütleb, et hooajalised võõrtöölised ei ole midagi muud, kui kaasaegne orjakaubandus. Mündi tagakülg on sotsiaalne dumping, mille tulemusena jäävad meie oma inimeste palgad vastuvõetamatult madalale tasemele. Sellega tuleb kindlasti võidelda - Eesti ei ole ju viie jõukaima EL liikmesriigi seas, pole isegi mitte lähedal,” ütleb Yana Toom.