„Yana Toomi Brüsseli päevik“: Roheline kokkulepe ja Ida-Virumaa

„Yana Toomi Brüsseli päevik“ on tagasi.

“On juba selge, et uue Euroopa Komisjoniga igavleda ei saa. Esimeseks teemaks on Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni avalöök globaalse soojenemise vastu. Emissiooni mahuks on triljon eurot – see on 85 Eesti Vabariigi riigieelarvet. Just nii palju kavatsetakse kulutada, et Euroopa Liit lõpetaks 2050. aastaks atmosfääri saastamise kasvuhoonegaasidega,” ütleb eurosaadik Yana Toom.

Kuid küsimus pole üksnes maailma päästmises. Oluline on, et tegutsemise käigus ei lõhutaks majandust, ei muudetaks Euroopa Liidu vaeseid elanikke veel vaesemaks. Oluline on konkreetsus. See on olemas: lähimatel aastatel on Euroopa Liit valmis eraldama meile õiglase ülemineku fondist 125 miljonit eurot. Lisaks üle 200 miljoni struktuurifondidest. Kuhu miljonid panustada?

“Jah, hea oleks ka jõgesid puhastada ja alternatiivsetesse energiaallikatesse investeerida ja kodusid soojustada ja transport elektrifitseerida. Aga esmajoones tuleb arvestada Kirde-Eesti inimeste ja nende töökohtadega. Nendega, kes on töö kaotanud, ja nende pereliikmetega – selliseid inimesi oli juba üksnes möödunud aastal mitu tuhat. Nendega, kes veel töö kaotavad, kuna põlevkivitööstusega on seotud 14 tuhat töötajat. Midagi juba tehakse, Eesti Energia näiteks maksab stipendiume ümberõppeks, aga kui me räägime terve tööstusharu likvideerimisest, siis ega stipendiumitega probleemi ei lahenda. Ida-Virumaal otsib hetkel tööd 6500 inimest. Ning iga sealne kümnes töövõimeline elanik on tööta. Olukord sarnaneb katastroofile,” arvab Yana Toom.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga