„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: tavaline rassism

Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom Läti hate speechist ehk vihavaenu keelest Eestis ja Euroopas.

EKRE silmapaistev liige Mart Saarso kirjutas Facebookis, et Eesti pealinna on vallutanud migrandid ja „asiaadile“ Mihhail Kõlvartile – kes on Tallinna linnavolikogu juht – pole Tallinna linnavolikokku asja.

“Siililegi selge, et tegemist on nn hate speech  – vihavaenu  keele – juhtumiga. Lihtsamalt öeldes, vulgaarse rassismiga. Euroopas põrkavad sellised inimesed kokku valdava enamuse poliitikute ja ajakirjanike vastupanuga ning selle tulemusena lendavad mürinal poliitikast välja. Kuid eestlastel on kõik teistmoodi,” ütleb Yana Toom.

Eesti seaduste kohaselt ei riski Mart Saarso millegagi, ja meie meedia suhtumine sellistesse asjadesse on teada: arvamuste avaldamine “muulaste” kohta on meie riigis absoluutne norm. Eurosaadik lisab: “Põhimõtteliselt võib Saarsot korrale kutsuda Euroopa. Euroopa Inimõiguste Kohus on teinud mitu otsust, mille kohaselt võivad võimud piirata väljaütlemisi, mis õhutavad vaenu – nende piiramine ei riku sõnavabaduse põhimõtet. Seda enam, et 2008. aastal otsustas Euroopa Nõukogu, et „rassism ja ksenofoobia on vabaduse, demokraatia, inimõiguste ja põhivabaduste austamise põhimõtete otsene rikkumine.“

Samal ajal soovitati liikmesriikidel palavalt mitte ainult rassismi avalikult hukka mõista, vaid ka võtta vastu kriminaalkoodeksi muudatused, et karistada selliste väljaütlemiste eest seaduse täieliku karmusega. Eesti seda soovitust paraku ei järginud. “On arusaadav, miks: kujutage vaid ette, millised kohtuprotsessid oleksid meil mürtsunud – „prussakate“, „inimrämpsu“, „parasiteerivate tiblade“, „sisserännanute laste“, „pahaloomulise kasvaja“ jne kohta. Ja missugused auväärsed inimesed saaksid kriminaalkaristuse!” kommenteerib Yana Toom.

Veidi varem ütles Saarso, et piirilepingu allkirjastamine Venemaaga on sama mis „lihaste laste katseteks laborisse müümine“ ja et kõik homoseksuaalsed inimesed on „100% vaimupuudega isikud“, kellelt tuleb hääleõigus ära võtta ning selle asemel  anda kätte kirkad ja labidad – las töötavad.

“Kõige vähem selles loos mõistan ma venelasi, kes  toetavad EKREt. On ju selge, et kui rassistid peaksid võimule tulema, siis just rahvusvähemused satuvad esimestena ohtu,” lisab eurosaadik.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga