“Brüsseli päevik Yana Toomiga”: koomikute võim

Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom Ukraina valimistest ning koomikutest EL-is.

„Me elame siiski hämmastaval ajal. Mitte kunagi varem pole näitleja võitnud sellesama presidendi valimiste vooru, keda ta oli varem seriaalis kehastanud. Ukraina koomiku Volodõmõr Zelenskõiga, kes presidendi valimiste esimeses voorus edestas nii Petro Porošenkot, kui Julia Timošenkot, tuli poliitikasse alles hiljuti ja isegi tema partei „Rahva teener” on eksisteerinud vaid kolm aastat. Kuid koomik on juba olnud Ukraina president ja seda enam kui üks kord. Ainult mitte päriselus, vaid ekraanil – telesarjas, mis samuti kannab nime “Rahva teener” ja räägib lihtsa kooliõpetaja Goloborodko väljapaistvast saatusest. Vaatamata ahnete oligarhide salasepitsustele, viib ajalooõpetaja Ukrainat helgesse tulevikku. Ja nüüd on lihtne koomik Zelenskõi valmis oma kangelase saatust kordama”, ütleb Yana Toom.

Euroopa jälgib arenguid kerges segaduses: “Oleme sarnast näinud: Itaalias on olemas koomik Beppe Grillo, Viie Tähe Partei asutaja, kes on kasvatanud tohutu populaarsuse ja aasta tagasi sai võimule. Grillol, Zelenskõil, Trumpil ja  meie Mart Helmel on midagi ühist: nad on kõik populistid, kes koguvad punkte vastandamisel eliidiga, kellest rahval on kõriauguni. Populism tõotab värsket verd, kuid tegelikkus ei ole telesari, päriselu probleemid ei ole nii kergesti lahendatavad.”

Koomik võimul on ebatavaline kuju, ütleb eurosaadik, kuid koomikutel on vähemalt huumorimeel. “Vastupidiselt Eesti koomilisele duetile kübarates, mis tuuritab praegu Toompeal ja võtab ennast äärmiselt tõsiselt.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga