„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: kõik loomad on võrdsed, ja punkt

Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom Müncheni konverentsist, kus EL näitas, et ei kavatse ei Ameerika, ei Venemaa, ei Hiina lõa otsas olla.

Pärast järjekordset julgeolekukonverentsi, mis toimus Münchenis, on selge, et ohutumaks elu ei muutunud. Konverentsil räägiti palju “globaalsest julgeolekuarhitektuurist”. Seda arhitektuuri kujundatakse on meie silme ees ümber. Peamised mängurid on samad: Ameerika Ühendriigid, Hiina, Venemaa – ja nende vahel Euroopa. USA pluss Euroopa on summas justkui NATO, kuid Põhja-Atlandi liit, mis saab aprillis 70-aastaseks, on kriisis – tänu muuseas president Trumpile.

„Üksmeele puudumine oli täheldatav kõikjal”, konstateerib Yana Toom ning toob erinevaid näiteid. “Sellisel taustal Euroopa väidetavast sõltumatusest rääkimine on naeruväärne. Euroopa saadab kogu maailmale signaali: me ei kavatse ei Ameerika, ei Venemaa, ei Hiina lõa otsas olla, kuid me oleme valmis kõigi nendega kokkuleppeid saavutama… Kuid “me lepime kokku” ja “suurriik surub oma tahtmist peale ” vahel on hiigelsuur erinevus. Ärme ole nagu Orwelli satiiri lambad, kes määgisid: „Kõik loomad on võrdsed, kuid mõned on teistest võrdsemad.” Kõik loomad on võrdsed. Ja punkt.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga