Yana Toom Tallinna TV-s: ainult rahva poolt valitud president võib olla “moraalne majakas”

Üheks keskseks teemaks Tallinna TV saates Otse kümnesse 10.oktoobril osutus president Kersti Kaljulaid – tema esimene valitsemisaasta, isiklikud omadused ja näiteks väljaütlemine, et tal olevat raske mõista, kui inimesed ütlevad, et neil oli Nõukogude Eestis helge lapsepõlv. Kuum arutelu tekkis ka eetris. 

Sotsiaaldemokraat Rainer Vakra arvas, et presidendi mõttetera oli kontekstist välja kistud ja pealkirjaks pandud, kuid Kaljulaiu tööga on ta rahul ning Kersti Kaljulaid on üks viimaste aegade sportlikumaid presidente, jookseb maratoni alla nelja tunni. “Ta võiks olla moraalne majakas, seda ei saa talle pahaks panna,” toonitas Vakra.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom pareeris: “Moraalne majakas? Aga mispärast, ma väga vabandan? Lennart Meri võis olla moraalne majakas ja oli selleks. Kas selleks on Kersti Kaljulaid? Ma pole selles kindel. Ja see ütlemine oli tegelikult väga tüüpiline väliseestlase jutt. Poliitkonjunktuurne lause.”

Toom märkis, et teda ei rahulda samuti presidendi poolt mittekodanike teema interpreteerimine. Yana Toom ise valutab südant nende üle vägagi: “Kui ta räägib mingis välismeedias, et seda probleemi pole ja kuna Yana Toom elab Brüsselis, pole ta sellega kursis, mis Eestis toimub, siis paratamatult tuleb mul meelde, et keegi teine elas 12 aastat Louxemburis… Nii et minu jaoks on moraalsest majakast asi kaugel. Moraalseks majakaks ei saa nimetada inimest Riigikogu. See on absurd. Moraalne majakas oleks siis, kui oleksid presidendi otsevalimised ja kui rahva poolt oleks suure ülekaaluga valitud – ma ei tea – Rainer Vakra. Ja tal oleks selleks rohkem õigust, kui proua Kaljulaidil. Siis tal oleks täielik õigus öelda – mina olen Eesti rahva lemmik ja mina saan teie moraalseks majakaks. Kui tuleb mingisugune tädi, kes pole Eestis elanud üle kümne aasta ja hakkab mulle loengut pidama – noh, sorry. Meil on absoluutselt erinev kogemus, ta on minust noorem ka veel, ta ei ole minu jaoks moraalne majakas ja ei saa selleks. Minu moraalne majakas on keegi Margarita Tšernogorova (poliitik, Yana Toomi ema. – Büroo) – sorry, nii on. Ja minu meelest on see õige. Aga ühe Euroopa riigi moraalseks majakaks võiksid olla Kümme käsku.”

Jaan Männik, kes esindab väliseestlasi, sõnas, et Eesti Põhiseaduses võiks täpsustada, mis on presidendi roll.

Veel üks saate külaline, Tallinna abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas ütles: “Kui meil oleks vaja sportlast presidendiks, me oleksimegi pidanud sportlase valima. Ja olekski meil selline president, kes jookseb ja hüppab.” Tema arvates, kõik poliitikud, ka president, peavad arvestama sellega, et kui nad midagi ütlevad, võetakse see üks ebaõnnestunud lõik ja see hakkab oma elu elama. Ta nimetas Kaljulaidi väga targaks ja intelligentseks inimeseks: “Kuid tal on päris suur probleem – kuidas tõestada, et tema ongi president.”

Vaadake saadet siin.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga