Metsaülem – raietest Narva-Jõesuu ümbruses: pildi teeb koledaks see, et tööd on lõpetamata

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo arupärimine  Riigimetsa Majandamise Keskusesse (RMKsse)   

Meieni jõudis info, et Narva-Jõesuu ja aianduskooperatiivide Baltika, Svetofor ja teiste vahel käib ulatuslik metsaraie. Kohalikud elanikud väidavad, et maha võetakse täiesti terved puud ja et vaatepilt, mis avaneb pärast seda, on masendav.

Tahaksime teada RMK arvamust ning sooviksime kommentaari mainitud metsaraie seaduslikkuse kohta.

Vastus

Raied toimusid 2017 aasta lõpukuudel Keskkonnaametis kinnitatud metsateatiste alusel. Töödest on teavitatud Narva-Jõesuu Linnavalitsust.

Mitme aastakümne jooksul on Narva-Jõesuu linna ümbruse metsades raieid teostatud minimaalselt. Seetõttu on linnaelanikele jäänud tõenäoliselt mulje, justkui oleks tegemist kaitsealaga. Tegelikult on enamus Narva-Jõesuu ümbruse metsadest majandusmetsad, mis on saavutanud või saavutamas raieküpsuse. Seepärast peab tulevikus raietele rohkem tähelepanu pöörama.

Viimastel aastatel on probleeme olnud tormimurdude ja sanitaarraie vajadustega linnalähedastes kuusikutes. Seepärast teostas RMK lageraied just enamasti majandusmetsa kuusikutes (3 kuuse enamusega lanki ja üks männi enamusega lank). Lageraie raieküpses majandusmetsas tähendabki seda, et raiutakse lisaks haigetele ka terveid puid, enne kui puud surevad ja pikali kukuvad. Raieõigus tekib peale seaduses märgitud raievanuse või rinnasdiameetri saabumist. Raiete õiguslikkust kontrollib Keskkonnaamet.

Praeguse raiejärgse pildi teeb koledaks asjaolu, et RMK-l on lankidel tööd lõpetamata. Ära on vedamata raiejäätmed (hunnikutesse paigutatud oksad). Selle töö teostame 2018 kevadel. Peale raiejäätmete vedu tuleb lankidele maapinna ettevalmistamise masin, mis mineraliseerib pinnase uute metsataimede istutamiseks. Seejärel tasandame ekskavaatoriga metsasihtidele tekitatud jäljed. Peale neid töid jääb pilt juba ilusam. 2019 kevadel istutatakse nendele lankidele uued metsataimed.

Eelseisva 2–3 aasta jooksul ei ole N-Jõesuu ümbrusesse raieid plaanitud. Kuna raiekavad tehakse üldjuhul pooleks aastaks ette, ei ole aasta või rohkema kohta RMK-l plaane olemas.

Metsade olemasolu on ilusti näha ju kõigile avatud Maa-ameti kaardilt: http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id=UU82&user_id=at&bbox=725139.690363616,6593459.6770955,731958.565351919,6597286.59673179&LANG=1 Seal saab soovitud kohta suurendada-vähendada, mõõta jne. Paremalt üleval Maainfo kaardirakenduse alt saab menüüst sisse lülitada looduskaitse ja muid kihte. Kogu LK info seal olemas. Maa-ameti kaardid on küll aasta-kahe vanused ja ei näita tänast seisu. Aga sellest üldjuhul piisab.

Vaatasin praegu järgi – sellesse piirkonda on näidatud vaid haruldaste taimede kasvukohti, aga see tähendab enamasti kohustust talvel raiuda või siis Keskkonnaamet metsateatise kinnitamisel annab lisatingimusi. Kordan veel üle, et kõik Narva-Jõesuu ümbruse metsad on praegu majandusmetsad. Plaanitakse kahte kaitseala kuid KKA pole veel otsust teinud.

Alar Süda,

RMK Ida-Virumaa metsaülem

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga