Euroopa uudised: saagu Brexit!

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexiti lõplik võit ja Poola jaoks tehtud erand.

Johnson pühitseb. Briti konservatiivid võitsid eilsed valimised kõrvulukustava ülekaaluga. Boris Johnson jääb peaministriks; Brexit on nüüd vältimatu ning sõna tõsises mõttes esmaspäevast on oodata uusi läbirääkimisi ELi ja Suurbritannia vahel tulevaste suhete üle. On oodata Londoni ja  Edinburghi võimast vastasseisu: Šoti Rahvuspartei võitis Šoti parlamendivalimised ja hakkab nõudma uut iseseisvusreferendumit. Kuid kõik see juhtub juba väljaspool ELi (ehkki šotlastel  paluvad kindlasti luba Euroopaga ühineda, kui nad iseseisvaks saavad).

Kliimaheidik. ELi tippkohtumisel teatasid Euroopa juhid, et nad kavatsevad saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsuse, kuid „praegusel etapil ei saa üks liikmesriik võtta vastavaid kohustusi, seepärast Euroopa Ülemkogu naaseb selle teema juurde juunis 2020“. Jutt käib muidugi Poolast. Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles, et Poola jaoks tehti „erand“, kuid see, nagu väidab Politico, on seotud ELi poolt rahastamise vähenemisega.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga